Akcja Kolorowe Kredki

Pozytywne Żłobki na Śląsku zakończyły udział w akcji Kolorowe Kredki, w której najmłodsi pomagają się i uczą solidarności.

Kolorowe Kredki to oddolna inicjatywa, której celem jest pokazanie nawet najmłodszym dzieciom, że są w stanie pokazać swoją solidarność z potrzebującymi. Maluchy nie zbierają datków, ale oddają swoje zużyte kredki. 

– Pracując z bardzo młodymi wolontariuszami od 6 lat do 14 lat uczymy ich przede wszystkim, że bycie wolontariuszem nie polega głównie na zbieraniu pieniędzy oraz, iż pracą swoich małych rąk mogą osiągnąć wiele. Staramy się też wpajać im, że do naszych działań możemy wykorzystywać rzeczy i przedmioty, które większość ludzi wyrzuciłaby na śmietnik – wyjaśnia Ewa Zielińska, pomysłodawczyni akcji ze Szkoły Podstawowej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Zagościńcu

Kredki świecowe przetapiane są na tęczowe kredki w kształcie klocków, misi, serduszek. Drewniane kredki, które są w gorszym stanie, są przerabiane na kredkową biżuterię. Dochód ze sprzedaży kredkowej biżuterii przeznaczamy na akcję „Niewidzialny Mikołaj” i „Dobra Wróżka”. 

Zbieraliśmy kredki przez ponad 3 miesiące i łącznie uzbieraliśmy 7 kg kredek, najdłuższa miała 40 cm, a najkrótsza 2 cm – mówi Daria Markowska, Dyrektor Żłobków w Jastrzębiu Zdroju i Rybniku, która koordynowała akcję w Pozytywnych Żłobkach.