Aktualności

Współpraca Pozytywnych Inicjatyw z uczelniami Farenheita w praktyce

Szeroka współpraca Pozytywnych Inicjatyw z uczelniami Farenheita, w tym Uniwersytetem Gdańskim, znajduje swój różnoraki wyraz.  Między innymi poprzez uczestnictwo uczniów Liceum Akademickiego w Pucku w zajęciach z podstaw przedsiębiorczości na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w Sopocie prowadzonych przez wykładowców z UG. To okazja dla uczniów do bezpośredniego kontaktu ze środowiskiem i klimatem uczelni, ale też i pewien przedsmak życia studenckiego motywujący do wytężonej pracy na rzecz przyszłości.

Pokaż więcej →

Turniej Gier Decyzyjnych

Reprezentacja Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku z miażdżącą przewagą wygrała swoją grupę eliminacyjną w turnieju gier decyzyjnych organizowanych przez Gdańską Fundację Kształcenia Menadżerów. W grupie pokonała drużyny z innych szkół w Polsce m.in.: LO w Sztumie, IX LO w Gdyni, ZS Mech-Inf w Lęborku, IX LO w Gdańsku, ZSCKR w Swarożynie. W finale, który odbędzie się 5-7 grudnia zmierzy się z innymi  5 najlepszymi drużynami, które będą rywalizować stacjonarnie o tytuł GFKM Masters. Trzymajmy kciuki!

Pokaż więcej →

Ruszyła Archi – Przygoda

Publiczne Pozytywne Przedszkole nr 5 w Gdańsku jest jedną z kilku placówek Pozytywnych Inicjatyw, która bierze udział w V edycji ogólnopolskiego projektu „Archi-Przygody”, który realizowany jest we współpracy z Narodowym Centrum Kultury w Warszawie. Jest to to program dla dzieci z zakresu edukacji architektonicznej, na który składa się cykl 10-ciu warsztatów. Tematyka zajęć przybliża zagadnienia związane z otaczającym dzieci środowiskiem, a także wprowadza w kulturę życia społecznego. W działaniach wspiera dzieciaki architektka i graficzka. Po więcej  szczegółów na temat projektu zapraszamy na stronę Narodowego Centrum Kultury: www.nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/archi-przygody

Pokaż więcej →

10 urodziny Liceum Akademickiego im. Macieja Płażyńskiego w Pucku

Liceum Akademickie im. Macieja Płażyńskiego w Pucku obchodziło uroczyście dzień patrona wraz z jubileuszem dziesięciolecia powstania szkoły. Była to okazja do podsumowań dotychczasowych wyników, sukcesów, ale też i nakreślenia planów na przyszłość. Wśród zaproszonych gości, uczniów, rodziców, nauczycieli byli obecni Pan Tadeusz Puszkarczuk – Wójt Gminy Puck oraz Jarosław Białk – Starosta Pucki i Tyberiusz Narkowicz – Burmistrz Jastarni. Przybyli też przedstawiciele Pana Senatora Rzeczypospolitej Polskiej- Sławomira Rybickiego oraz Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Kazimierza Plockego. Nie zabrakło reprezentantów służb mundurowych w osobie komandora podporucznika Dariusz Rogali z Regionalnego Centrum Informatyki w Gdyni, komandora porucznika Sebastiana Sochonia Szefa Wojsk Inżynieryjnych 3. Flotylli Okrętów oraz komandora porucznika Sebastiana Tesarowskiego dowódcy 43. Batalionu Saperów Flotylli Obrony Wybrzeża. Gośćmi honorowymi były Pani Elżbieta Płażyńska małżonka patrona wraz z córką Katarzyną Płażyńską. Uroczystość zakończył bankiet na którym podano między innymi urodzinowy tort.

Pokaż więcej →

Nowoczesna przestrzeń w szkole

Istotnym elementem w edukacji i wychowaniu jest dostarczanie dobrych wzorców w tym też poprzez zapewnienie estetycznej przestrzeni do nauki i wypoczynku w szkole. Świadomość i wyczucie estetyczne kształtuje się w nas między innymi po przez to co nas otacza. Dbając o to w Pozytywnej Szkole Podstawowej im. Arkadiusza Arama Rybickiego w Gdańsku powstała kreatywna przestrzeń do nauki i rekreacji, której uczniowie nadali nazwę „oaza spokoju”. To miejsce, gdzie można, wypocząć, czytać, spotkać się, rozmawiać, bawić się, uczyć, uczestniczyć w indywidualnych zajęciach.

Pokaż więcej →

Posiedzenie Rady Programowej ULO

W siedzibie Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego im. Pawła Adamowicza w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Rady Programowej szkoły powołanej przez Rektora Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Piotr Stepnowskiego. Obecni na nim byli dr Piotr Szeląg- wiceprezes Pozytywnych Inicjatyw, prorektor Uniwersytetu Gdańskiego dr hab. prof. UG Arnold Kłonczyński, dr Barbara Wikieł, prof. PG z Politechniki Gdańskiej, dr hab. Małgorzata Grembecka z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor ULO Waldemar Kotowski oraz wicedyrektor ds. rozwoju ULO dr Michał Kierzkowski. Omówione zostały szczegółowe kwestie dotyczące działań uczelni na rzecz szkoły takie jak między innymi: udział uczniów w zajęciach akademickich, zaangażowanie wykładowców w zajęcia dodatkowe i koła zainteresowań odbywające się w ULO czy opieka mentorska. Podjęto również kwestię uczestnictwa uczniów w programach, projektach oraz wydarzeniach realizowanych przez uczelnie patronackie. Przed wszystkimi zapowiada się pracowity rok.

Pokaż więcej →

Wyjazd edukacyjny do Francji, Hiszpanii i Włoch

Podróże są ważnym elementem edukacji i rozwijania wyobraźni i wrażliwości młodych ludzi. Ten element jest na stałe wpisany w filozofię placówek Pozytywnych Inicjatyw. Z tego też względu uczniowie Technikum Informatyczne im. Macieja Płażyńskiego w Pucku oraz Liceum Akademickie im. Macieja Płażyńskiego w Pucku rozpoczęli nowy rok szkolny od wyprawy do Francji, Hiszpanii i Włoch. Udało się im odwiedzić Lazurowe Wybrzeże, Avignon ze słynnym rzymskim akweduktem Pont du Gard, klasztor Benedyktynów w Montserrat, Barcelonę, Gironę, Muzeum Salvadora Dalego w Figueres oraz Wenecję. Był to czas inspirujących doświadczeń i rozmów.

Pokaż więcej →

Relacja z inauguracji

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji z uroczystości inauguracji nowego roku szkolnego oraz nowej siedziby Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego im. Pawła Adamowicza w Gdańsku w dniu 2 września 2022 r.

Pokaż więcej →

Uroczysta Inauguracja roku szkolnego oraz nowej siedziby Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego ...

Drugiego września Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące im. Pawła Adamowicza rozpoczęło rok szkolny w nowej świeżo wyremontowanej siedzibie przy ul. Traugutta 92 w Gdańsku. Na uroczystość przybyli wszyscy uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz liczni goście. W śród nich Zastępczyni Prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania Monika Chabior oraz Rektorzy Uniwersytetu Gdańskiego – prof. Piotr Stepnowski, Politechniki Gdańskiej – prof. Krzysztof Wilde, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – prof. Marcin Gruchała, prof. Adam Bodnar, liczni parlamentarzyści na czele z Panem Marszałkiem Bogdanem Borusewiczem, radni Miasta  na czele z Przewodniczącą Rady Miasta Gdańska Agnieszką Owczarczak, Dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego Grzegorz Szczuka, Dyrektor Departamentu Oświaty Urzędu Marszałkowskiego Adam Krawiec, Dyrektor Jerzy Wiśniewski z Gdańskiego Kuratorium Oświaty, przedstawiciele związku Farenheita, dyrektorzy gdańskich szkół średnich oraz przedstawiciele licznych organizacji pozarządowych i instytucji współpracującymi ze szkołą oraz Pozytywnymi Inicjatywami- organu prowadzącego szkołę. Gośćmi specjalnymi byli Pani Magdalena Adamowicz, małżonka patrona wraz z córką Teresą oraz Piotr Jacoń, dziennikarz, ale przede wszystkim tata, który skierował do zgromadzonych przesłanie na ten rok

Pokaż więcej →

Święto w Publicznym Przedszkolu i Żłobku w Leśniewie

Dzień pierwszy września w Publicznym Przedszkolu i Żłobku w Leśniewie był okazją nie tylko do zainaugurowania uroczyście nowego roku przedszkolnego, ale też okazją do szczególnego świętowania z okazji zakończenia realizowanego przez Pozytywne Inicjatywy remontu sal przedszkolnych oraz dachu w przeszło stuletniej części budynku gdzie mieści się placówka.   W śród znakomitych gości a uroczystości byli Rodzice, Dziadkowie, Opiekunowie przedszkolaków oraz Pan Tadeusz Puszkarczuk – Wójt Gminy Puck, Pan Poseł Kazimierz Plocke oraz Starosta Pucki Jarosław Białk. Dzieciaki wraz nauczycielami i Panią Dyrektor przygotowały wspaniały występ w kaszubskich strojach regionalnych. Na końcu zaś wszyscy zjedli przepyszny cytrynowy tort.

Pokaż więcej →